OCUFA Teaching Awards

ONTARIO CONFEDERATION OF UNIVERSITY FACULTY ASSOCIATION

2016
Diane Horton, Department of Computer Science, Faculty of Arts & Science

2015
Greg Evans, Department of Chemical Engineering and Applied Chemistry, Faculty of Applied Science and Engineering

2014    
Karen Reid, Department of Computer Science

2012    
Steve Joordens, Department of Psychology, UTSC
Andy Dicks, Department of Chemistry

2011    
Paul Gries, Department of Computer Science
Carol Percy, Department of English
Martin Schreiber, Department of Medicine, Faculty of Medicine

2010    
Susan McCahan, Faculty of Applied Science & Engineering
Shafique Virani, Department of Historical Studies, UTM
Mike Wiley, Department of Anatomy, Faculty of Medicine

2009    
Clare Hasenkampf, Biological Sciences, UTSC
Sossin, Lorne, Faculty of Law

2006     
Gretchen Kerr, Physical Education and Health
Ernest Weinrib, Faculty of Law

2001     
Joan Eakin, Department of Public Health Sciences
June Larkin, Institute for Women’s Studies and Gender Studies
Solveiga Miezitis, Department of Adult Education, Community Development & Counseling Psychology

1999   
Marilyn Laiken, OISE
Patricia McKeever, Faculty of Nursing
Judith Poe, Department of Chemistry

1998     
Carolyn R.Hutchinson, Department of Surgery

1997     
Scott Mabury, Department of Chemistry
Bernard Katz, Department of Philosophy
MacDonald, Lorna, Faculty of Music

1995  
Murray Bryant, Rotman School of Management
Michael Connelly, OISE

1994     
John Pitre, Department of Physics

1993   
Michael Lettieri, Italian Studies

1992     
Derek Allen, Department of Philosophy

1990     
Jacqueline Brunning, Department of Philosophy, UTM

1988   
Jack Stevenson, Department of Philosophy

1984     
Phillip Pointing, Department of Zoology

1982   
Michael Thompson, Department of Chemistry

1981   
Harvey Olnick, Faculty of Music
Desmond Morton, Department of History

1980 
Kathryn Morgan, Department of Philosophy & Women’s Studies

1979   
JoAnna Dutka, Department of English

1978   
Donald Gorman, Department of Geology

1977     
Gunter Gad, Department of Geography

1976     
Shoukry Roweis, Department of Urban & Regional Planning

1976     
David Harrison, Department of Physics

1975     
Harry Whittaker, Department of Histology (Biology)

1974     
J. J. B. Smith, Department of Zoology & Botany (Group Award)
P.M. Stokes, Department of Botany (Group Award)
Jamshed Mavalwala, Department of Anthropology
J.L. Lennards, Department of Sociology
V.G. Higgins, Department of Botany (Group Award)
W.G. Friend, Department of Zoology (Group Award)
N.G. Dengler, Department of Zoology & Botany (Group Award)
I. Tallan, Department of Zoology (Group Award)

1973   
Greta Kraus, Faculty of Music